Minulý týden přijali soběslavští policisté oznámení, které se týkalo internetového podvodu. Sedmatřicetiletá žena otevřela odkaz v zaslané sms zprávě, která ji informovala o přeplatku na dani. Po kliknutí na odkaz se zobrazila webová stránka České pošty, kde byla uvedena částka, která jí bude vrácena na daních, s možností výběru banky, kam jí budou peníze zaslány. Po výběru banky se otevřely stránky internetového bankovnictví, kde vyplnila přihlašovací údaje ke svému účtu. Vzápětí jí z účtu odešlo téměř 200 tisíc korun. Případ si převzali kriminalisté a intenzivně na něm pracují.

Možná jste již slyšeli o novém triku podvodníků. Jedná se o Smishing. Citlivé údaje jako rodná čísla nebo přístupová hesla k bankovním službám lákají prostřednictvím SMS.  3 smishing.jpg

Jak smishing rozpoznat a jak postupovat?

  • Telefonní číslo odesílatele může připomínat nebo přímo napodobovat například banku, úřad, doručovací společnost. U každé zprávy proto pečlivě posuzujte hlavně obsah.
  • Nevyžádané SMS, např. o výhře v soutěži, do které jste se nikdy nepřihlásili, jsou podezřelé.
  • SMS s chybami naznačuje strojový nebo automatický překlad.
  • Odkazy často vybízejí k vyplnění osobních údajů, potvrzení přístupových hesel nebo poskytnutí přístupu do vašeho telefonu.
  • Pamatujte, že banky, úřady ani poskytovatelé doručovacích služeb po vás nikdy nebudou chtít osobní informace prostřednictvím SMS.
  • Pokud z odkazu v SMS nepoznáte, na jaké stránky vás navedou, neklikejte na něj.
  • Pravost SMS můžete ověřit u odesílatele. K tomu ale využijte kontakty z oficiálních zdrojů banky, úřadu, pošty atd. Ty v SMS mohou být opět zavádějící.
  • Pokud v návaznosti na popisované jednání přijdete o peníze na účtu, řešte vše obratem s bankou, která může v některých případech peníze ještě zachránit. Pokud je vám způsobena škoda, oznamte to také Policii ČR.

 

Oznámení o podezřelém jednání můžete učinit prostřednictvím linky 158 nebo na jakékoliv policejní služebně. Rychlá reakce z Vaší strany je v těchto případech na místě.  Policistům doložte jakýkoliv případný důkazní materiál, který by mohl pomoci k odhalení pachatele a navrácení Vašich financí. Může se jednat o nahraný hovor, příp. jakoukoliv jinou komunikaci s pachatelem.

Zdroj: por. Bc. Lenka Pokorná, tisková mluvčí a preventistka Policie České republiky. Zpráva ze dne: 16. července 2022. Dostupné on-line: Pozor na podvodné sms zprávy! – Policie České republiky

Obrázek: www.pixabay.com