VYSOKÉ KURZY LÁKAJÍ I PODVODNÍKY, 167 FALEŠNÝCH APLIKACÍ SLOUŽILO K OBCHODOVÁNÍ S KRYPTOMĚNAMI

Kryptoměny – v čele s nejpopulárnějším bitcoinem – se těší v posledních měsících nebývalému zájmu ze strany investorů. Stejně tak ale lákají nejrůznější podvodníky, kteří se snaží z kapes důvěřivých jedinců vytáhnout peníze. Antivirová společnost Sophos například nyní odhalila 167 falešných aplikací pro Android a iOS, které sloužily k obchodování s kryptoměnami a akciemi.

Všechny podvodné aplikace měly jedno podobné – vydávaly se za populární programy známých burz, aby vzbudily u uživatelů co největší důvěru. Jejich úkolem ale byly ve skutečnosti krádeže finančních prostředků.

Toto odhalení ukazuje, jak útočníci pracují. „K distribuci falešných aplikací nic netušícím uživatelům používali techniky sociálního inženýrství, falešné webové stránky včetně falešné stránky pro stahování aplikací z obchodu iOS App Store a webové stránky na testování aplikací pro iOS,“ uvedli bezpečnostní experti Sophosu s tím, že hrozba se týkala také majitelů přístrojů s Androidem.

Vzhledem k tomu, že se podvodné aplikace pro obchodování s kryptoměnami šířily především prostřednictvím neoficiálních stránek pro stahování programů, není příliš reálné, že by mohli proti nim bezpečnostní experti nějak zakročit.

Uživatelé by měli být tedy velmi opatrní, co do svých telefonů a tabletů instalují – v ideálním případě programy stahovat výhradně z ověřených zdrojů.

Miliardový byznys

Není překvapivé, že se kyberzločinci zaměřují právě na investory do kryptoměn, poptávka po nich totiž v posledních měsících raketově roste. Platí to přitom také o Česku, jen od ledna do dubna se uskutečnily podle burzy bitstock.com obchody za 2,9 miliardy korun. To je v meziročním porovnání trojnásobek.

„Bitcoin je pro tuzemské investory stále přitažlivý, i když jeho cena už se některým může zdát příliš vysoká, a proto se obraceli k alternativám. Jednou z nich je právě ethereum, které je navíc založené na modernějším blockchainu,“ prohlásil ředitel Bitstock.com Martin Stránský.

„Zájmu o kryptoměny nahrává velké množství volných peněz i příchod stále nových investorů. U bitcoinu i etherea letos ještě dojde k překonání dosavadních maximálních hodnot. Nezabrání tomu ani snahy některých zemí, jako je Turecko nebo Indie, o omezení obchodování s kryptoměnami,“ podotkl Stránský.

Doplnil, že miliardový byznys představuje obchod s kryptoměnami i u našich východních sousedů. „Na Slovensku byl objem obchodu s digitálním zlatem v porovnání s Českem zhruba třetinový a v lednu až dubnu přesahoval jednu miliardu Kč,“ uzavřel Stránský.

Zdroj: novinky.cz