TÉMĚŘ PŮL MILIONU PRO FALEŠNOU PRACOVNICI BANKY

Ms kraj: Takto NE: Volá banka, že mám napadený účet. Řeknu jim bezpečnostní údaje. 

Kriminalisté vypátrali a obvinili muže, který měl jakožto „banka“ ochránit napadený účet ženy. Paní ale díky sděleným osobním a bezpečnostním přihlašovacím údajům přišla o téměř půl milionu korun.

Více než 70letá žena z Opavy měla o stavu a pohybu financí na svém účtu povědomí, a tak ji v letos v březnu udivilo hlášení bankomatu o překročeném limitu. Ověřením zjistila, že „postrádá“ na účtu několik set tisíc korun díky platbám provedeným bezesporu cizí osobou. Neváhala a obrátila se na policisty.

Prověřování započali opavští kriminalisté, kteří věc dle příslušnosti předali krajskému oddělení kybernetické kriminality krajského ředitelství. Kriminalisté prověřili veškeré souvislosti, pracovali s informacemi od finančních ústavů, analyzovali vše točící se kolem pohybu financí po „odčerpání“ z účtu. Prostě, taková standardní policejní činnost. Na základě zadokumentovaných skutečností obvinil vrchní komisař oddělení kybernetické kriminality 30letého muže z Havířova ze zločinu neoprávněného opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku, přečinu podvodu a přečinu neoprávněného přístupu k počítačovému systému a nosiči informací.

Obviněný měl v polovině března kontaktovat paní zasláním SMS zprávy s avízem, že jí bude následně z její banky voláno ohledně účtu. Hovor pak uskutečnila neznámá žena vydávající se za pracovnici banky s tím, že účet paní byl napaden hackery a je nutné učinit opatření. Důvěřivá seniorka poskytla „na dálku“ veškeré informace ke svému účtu a platební kartě, včetně přístupových údajů a PINu. Paní zpřístupňovala obdržené kódy potřebné k blokaci fiktivní pracovnici banky, nevědomky jí však tím poskytovala potvrzovací kódy k transakcím. Bez jejího vědomí tak začaly z účtu odcházet na účet jiný různě vysoké částky, od stokorun až po částku převyšující sto tisíc. Byly také prováděny platby za rozličné nákupy a služby. Celkově uplatňuje poškozená škodu ve výši téměř 500 000 korun. Kriminalisté dále vyčíslili téměř 300 000 korun ve formě pokusu. A do třetice ještě jeden údaj – více než 120 000 korun kriminalisté zajistili.

Policisté zjistili informace k totožnosti podezřelého a jeho pohybu. Po předchozím souhlasu státního zástupce ho v dubnu zadrželi. Nyní již obviněný, který užíval finance pro svou potřebu, je ohrožen trestní sazbou v rozmezí od tří do osmi let odnětí svobody. V  trestním rejstříku má především majetkové skutky a podvodná jednání. Trestní stíhání je vedeno vazebně. Vyšetřování není samozřejmě u konce, i nadále probíhají úkony trestního řízení.

Výše popsané jednání není bohužel ojedinělé, jedná se o metodu sociálního inženýrství, takzvaný Vishing. Osoby vydávající se v telefonu za pracovníky bank získají přístupové údaje k účtu budoucích poškozených pod legendou ochrany napadeného účtu. Opak je pravdou – cílem volajících je získat Vaše peníze. Uvedené je vhodné připomínat zejména starším osobám, což mohou učinit příbuzní mladšího věku orientující se lépe v dané problematice.

Obecně lze doporučit nereagovat na takového hovory a nikdy nesdělovat cizí osobě citlivé a bezpečnostní údaje k platební kartě či online bankovnictví. Vždy máte možnost kontaktovat svou banku – pokud nevyužijete osobní kontakt, nevolejte na telefonní číslo sdělené neznámým volajícím, ale užijte veřejně dostupný oficiální kontakt. Vhodné je „nemazat“ historii komunikace. V případě jakýchkoliv nejasností jsou Vám k dispozici samozřejmě i policisté na bezplatné tísňové lince 158.

Zdroj: policie.cz