Výdajová stránka rozpočtu

Po sestavení obou stran rodinného rozpočtu (té příjmové i té vydajové) a sečtení všech položek, přichází čas účtování. Konečná bilance odhalí Vaši konkrétní situaci. Odborníci na rodinné finance tvrdí, že v ideálním případě by vám každý měsíc měla zůstat po odečtení všech výdajů alespoň 20 % z celkového příjmu, které by měly být určeny na finanční priority, jako je např. vytváření rezervy, spoření, kvalitní pojištění a splácení dluhů. Pokud je výsledek horší nebo jste se dokonce dostali do minusu, je potřeba začít na výdajové straně hledat úspory.

Kde hledat úspory v rozpočtu?

  1. Podívejte se na platby související s bydlením. Ty totiž tvoří největší částku v rodinném rozpočtu a tak je zde i největší potenciál k úsporám. Např. na energiích lze výrazně ušetřit např. změnou chování nebo používáním úsporných spotřebičů, ale např, i vhodnou změnou dodavatele.
  2. Snažte se neplýtvat potravinami, kupujte jen to, co doopravdy sníte. Vyměňte auto za MHD.
  3. Nežijete si na vysoké noze? Pokuste se omezit každodenní výdaje za věci, které k životu nepotřebujete nebo které vám dokonce neprospívají, jako cigarety, alkohol a sladkosti.
  4. Pamatujte výdaje na životní styl, zábavu a koníčky by neměly mít přednost před výše uvedenými finančními prioritami .

Na těchto stránkách se blíže podíváme na jednotlivé výdajové položky rozpočtu, i na to, co udělat pro to, abychom naše výdaje měli pod kontrolou a zbytečně nepřepláceli. Ač se to nezdá, míst, kde v rozpočtu ušetřit je mnoho, může to být i změna banky, změna operátora či tarifu za telefon, konsolidace půjček apod.

Šetřit je však potřeba na správných místech a s rozumem. Ušetřit se dá např. také při nákupu léků, ale je potřeba dodržovat určitá pravidla. Ono takové neuvážené uzavření nevýhodné smlouvy může naše náklady naopak pěkně zvednout. V našich článcích a vzdělávacích akcích pro seniory, proto nezapomínáme varovat před možnými nástrahami. Ne každý slib úspory např. z úst podomního obchodníka s energiemi, totiž přinese kýžený efekt, ba naopak…