Po sestavení obou stran rodinného rozpočtu (té příjmové i té vydajové) a sečtení všech položek, přichází čas účtování. Konečná bilance odhalí Vaši konkrétní situaci. Odborníci na rodinné finance tvrdí, že v ideálním případě by vám každý měsíc měla zůstat po odečtení všech výdajů alespoň 20 % z celkového příjmu, které by měly být určeny na finanční priority, jako je např. vytváření rezervy, spoření, kvalitní pojištění a splácení dluhů. Pokud je výsledek horší nebo jste se dokonce dostali do minusu, je potřeba začít na výdajové straně hledat úspory.
Kde hledat úspory v rozpočtu?
- Podívejte se na platby související s bydlením. Ty totiž tvoří největší částku v rodinném rozpočtu a tak je zde i největší potenciál k úsporám. Např. na energiích lze výrazně ušetřit např. změnou chování nebo používáním úsporných spotřebičů, ale např, i vhodnou změnou dodavatele.
- Snažte se neplýtvat potravinami, kupujte jen to, co doopravdy sníte. Vyměňte auto za MHD.
- Nežijete si na vysoké noze? Pokuste se omezit každodenní výdaje za věci, které k životu nepotřebujete nebo které vám dokonce neprospívají, jako cigarety, alkohol a sladkosti.
- Pamatujte výdaje na životní styl, zábavu a koníčky by neměly mít přednost před výše uvedenými finančními prioritami .
Na těchto stránkách se blíže podíváme na jednotlivé výdajové položky rozpočtu, i na to, co udělat pro to, abychom naše výdaje měli pod kontrolou a zbytečně nepřepláceli. Ač se to nezdá, míst, kde v rozpočtu ušetřit je mnoho, může to být i změna banky, změna operátora či tarifu za telefon, konsolidace půjček apod.
Šetřit je však potřeba na správných místech a s rozumem. Ušetřit se dá např. také při nákupu léků, ale je potřeba dodržovat určitá pravidla. Ono takové neuvážené uzavření nevýhodné smlouvy může naše náklady naopak pěkně zvednout. V našich článcích a vzdělávacích akcích pro seniory, proto nezapomínáme varovat před možnými nástrahami. Ne každý slib úspory např. z úst podomního obchodníka s energiemi, totiž přinese kýžený efekt, ba naopak…