Zájemcům o informativní výpočet budoucího starobního důchodu bude stačit jen pár kliknutí a dozví se jeho orientační výši. Ode dneška mohou budoucí důchodci, klienti České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ), využívat novou službu ePortálu ČSSZ. Je jí online důchodová kalkulačka, která automaticky „načte“ údaje evidované v ČSSZ na tzv. důchodovém kontě. Důchodová kalkulačka je na ePortálu ČSSZ přístupná pod službou „Informativní výpočet starobního důchodu“ všem vlastníkům datových schránek (datovek).
„Informativní výpočet je možné provést pouze u starobních důchodů nebo předčasných starobních důchodů. Právě klientům, kteří během pěti let dosáhnou důchodového věku, nebo těm, kdo uvažují o blízkém odchodu do důchodu, je online důchodová kalkulačka určena. Jejím spuštěním ČSSZ rozšiřuje nabídku služeb na podporu informovanosti budoucích starobních důchodců,“ uvedl ústřední ředitel ČSSZ Jiří Biskup a upřesnil: „Kalkulačka si sama dosadí evidované doby pojištění či náhradní doby pojištění uložené v databázích ČSSZ a také vyměřovací základy (příjmy) od roku 1986. Umožní také klientovi doplnit si chybějící nebo předpokládané doby výdělečné činnosti a výdělky, které budoucí důchodce očekává. Dále si může vložit náhradní doby pojištění, např. studium na středních nebo vysokých školách, vojenskou službu či dobu péče o dítě do 4 let věku, které se běžně prokazují až při samotném podání žádosti o důchod na okresní správě sociálního zabezpečení.“
Ten, kdo nemá zřízenou datovou schránku, může nadále využívat důchodovou kalkulačku na webu ČSSZ s tím rozdílem, že si do ní ručně přepíše údaje z přehledu dob důchodového pojištění nebo informativního osobního listu důchodového pojištění. Oba dva nástroje pro získání informace o orientační výši starobního důchodu mají stejný algoritmus výpočtu. I na „webové“ kalkulačce je možné provedení výpočtu do budoucna v horizontu pěti let.
V případě výpočtu důchodu do budoucna nabízí kalkulačka možnost určení jeho výše pomocí kvalifikovaného odhadu vývoje průměrné měsíční mzdy zaměstnance v národním hospodářství tzv. predikcí. Pro výši důchodu odhadovanou až na pět let dopředu se zobrazí tři varianty predikce (minimalistická, střední, optimistická), pro které jsou nastaveny příslušné hodnoty očekávaného vývoje. Případně může klient sám provést výpočet do budoucna na základě vlastního odhadu vývoje průměrné měsíční mzdy zaměstnance v národním hospodářství.
Invalidní ani hornické důchody spočítat nelze
Důchodová kalkulačka neumožňuje provést informativní výpočet u „zvláštních“ starobních důchodů jako je např. tzv. hornický důchod, nelze na ní vypočítat ani výši jiných druhů důchodů – invalidních či pozůstalostních.
Případné vysvětlení k vygenerovanému výpočtu orientační výše starobního důchodu poskytnou pracovníci okresních správ sociálního zabezpečení, klientského centra pro důchodové pojištění při ústředí ČSSZ nebo call centra pro důchodové pojištění na telefonním čísle 257 062 860.
Zdroj: www.cssz.cz
Tisková zpráva České správy sociálního zabezpečení ze dne 31. 10. 2016