PODVODNÍK PŘIPRAVIL ŽENU O TÉMĚŘ 400 000 KORUN

Místo přivýdělku přišla o několik stovek tisíc 

Začátkem letošního ledna reagovala 59letá žena z Litovelska na inzerát nabízející možnost přivýdělku. Krátce nato se s ní telefonicky spojil muž, vydávající se za pracovníka společnosti, která pomáhá drobným investorům s obchodováním s kryptoměnou. Jako vstupní krok po ní požadoval odeslání 6 000 korun na jím určený bankovní účet. Po odeslání platby žena firmě poskytla kopii občanského průkazu, kartičky k bankovnímu účtu a svoji adresu. Poté v jejím notebooku došlo k instalaci softwaru pro vzdálenou správu. Po dokončené instalaci se žena pod legendou ověření solventnosti přihlásila do svého internetového bankovnictví. Pak už jen sledovala, jak muž vytváří a odesílá převodní příkaz na částku téměř 140 000 korun na zahraniční účet. Muž jí ke svému počínání sdělil, že peníze bude mít druhý den ráno zpět na účtu. Do dnešního dne jí však nevrátil ani korunu.

Po asi dvou měsíční marné snaze o navázání komunikace se společností, se žena začátkem března dočkala odezvy. Kontaktoval ji muž, který se představil jako zaměstnanec finančního oddělení dané společnosti. Pod záminkou dořešení vzniklé situace po ženě požadoval opětovné přihlášení do bankovnictví. Ta neváhala a přihlášení uskutečnila. Výsledek se dostavil záhy, z jejího účtu byly odčerpány další finanční prostředky.

Poté firma opět přestala komunikovat. Další telefonát od pracovníka společnosti přijala až v červenci. Důvěřivé ženě v pondělí 26. července svitla naděje, že záležitost bude konečně dořešena. Podle instrukcí se několikrát během včerejška přihlásila do svého bankovnictví. Její počínání ukončila až vybitá baterie notebooku. Po jeho nabití a zkontrolování stavu bankovního účtu ji čekalo nemilé překvapení v podobě žádosti o úvěr ve výši přes 700 000 korun.

Po tomto zjištění vzala laptop a zamířila do své banky. Zde jí úřednice zablokovala veškeré přístupy k účtu, vytvořila odstoupení od úvěrové smlouvy a současně jí sdělila, že došlo k vytvoření virtuální kreditní karty, díky které byly z účtu odeslány dvě transakce v hodnotě přes 200 000 korun. Ještě téhož dne celou záležitost oznámila na policii. Informací, zdali došlo k vyplacení úvěru, žena nedisponovala. Způsobenou škodu si prozatím vyčíslila na téměř 400 000 korun.

Policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu podvodu, na který trestní zákoník ukládá trest odnětí svobody na jeden rok až pět let nebo peněžitý trest.

Několik rad pro bezpečný pohyb v kyberprostoru:

  • nikdy nikomu nesdělujte své přihlašovací údaje do internetového bankovnictví ani čísla ze své platební karty
  • nedávejte nikomu vzdálený přístup do vašeho počítače
  • mějte aktualizovaný software a antivirus v PC i telefonu
  • buďte vždy v pozoru, nenechte se vmanipulovat do podezřelých situací. V případě pochybností kontaktujte svoji banku či volejte linku 158.

Zdroj: policie.cz